piątek, 4 listopada 2011

Epoka brązu w Azji Południowej

Indie
Nie ma zgody co do czasu trwania epoki brązu na subkontynencie indyjskim. Na terenie doliny Indusu, epoka brązu trwała prawdopodobnie w latach 3300-1300 p.n.e.Większość tego okresu przypada na istnienie kultury Harappa.  Na południu Indii brąz był znany prawdopodobnie od 2500 r.p.n.e.
    W latach 2500-2000 p.n.e. doszło do wyschnięcia wielkiej rzeki Saraswati, nad którą istniała kultura Harappa. Spowodowało to powolny zanik cywilizacji. Ludzie zaczęli opuszczać miasta i przenosić się na wieś. Na ok. 1800 r.p.n.e. datuje się przybycie do Indii, indoeuropejskiego ludu Ariów. Byli oni koczownikami i przybyli ze stepów Azji Centralnej. Przez pięć stuleci wędrowali po terenie subkontynentu indyjskiego i wojowali z tubylcami. Okres ten nazywany jest okresem wedyjskim. Przejęli oni wiele zdobyczy cywilizacyjnych od kultury Harappa. W 1300 r.p.n.e. Ariowie, niezależnie od obcych wpływów, odkryli sposób obróbki żelaza. Kończy się tym, samym epoka brązu.

Azja Południowo-Wschodnia
Najwcześniejsze ślady obróbki brązu datuje się na 2500 r.p.n.e. Jednak brąz na tym terenie powszechny był w ok. 1500-500 r.p.n.e. W tym czasie żyły tutaj proste społeczności rolnicze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz