wtorek, 15 listopada 2011

Epoka brązu na Dalekim Wschodzie

Chiny
Epokę brązu na terenie dzisiejszych Chin datuje się na lata ok. 1900-300 p.n.e. Najstarsze brązowe przedmioty znaleziono na terenie dzisiejszych prowincji: Henan, Hubei, Shaanxi i Shanxi. Na tym obszarze w latach 1900-1600 p.n.e. mieszkała ludność kultury Erlitou. Tam to właśnie doszło do niezależnego, od Bliskiego Wschodu, odkrycia umiejętności obróbki brązu. Chińscy archeolodzy utożsamiają tę kulturę z półlegendarną dynastią Xia,  (jej władcy są uznawani za wzór moralności, mądrości, pracowitości i odwagi; założycielem miał być Wielki Yu). Dalecy od tego stwierdzenia są zachodni archeolodzy, gdyż nie znaleziono żadnych pisemnych świadectw dotyczących tej kultury. Bardzo prawdopodobne jest jednak to, że wywodzi się ona od neolitycznej kultury Longshan.
  W epoce brązu na terenie Chin rozpoczął się proces tworzenia trwałych państw. Dynastiami historycznie potwierdzonymi z tego okresu są:

Narody;
Korea
Epokę brązu na terenie dzisiejszej Korei datuje się dopiero na lata 800-400 p.n.e. Po raz pierwszy pojawia się w kulturze Mumun.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz