poniedziałek, 2 maja 2011

Prahistoria

Na początku naszej podróży przez historią ludzkości, omówię oczywiście czasy najdawniejsze. Pierwszą epoką historyczną jest prahistoria.
No dobra, ale w jakich latach ona trwa? Ano, w czasach niepiśmiennych. Jednym słowem jest to okres, kiedy ludzie nie umieli pisać. Trwa on różnie w zależności od miejsca.
A dlaczego akurat powstanie pisma jest tak ważne, że wtedy uznaje się koniec prahistorii? Powód jest dosyć prosty. Wiedzę na temat późniejszych czasów bierzemy właśnie ze źródeł pisanych. Wiedzę o ludziach i ich życiu z czasów prahistorii, bierzemy z wykopalisk archeologicznych, czyli z kości, narzędzi i innych przedmiotów, wykopanych gdzieś w ziemi, czy znalezionych w jaskiniach.

    Zapewne większość z was słyszała o prehistorii, a nie o prahistorii. Czym różni się prahistoria od prehistorii? Prehistoria jest to cały okres od powstania Ziemi, aż do czasów historycznych. Prahistoria jest okresem dużo krótszym i obejmuje tylko najdawniejsze czasy ludzkości.

   Trudno to sobie wyobrazić, ale prahistoria to najdłuższa epoka historyczna. Dzieli się na kilka okresów, podanych poniżej wraz z przybliżonymi datami trwania:
1. epoka kamienia:
    a) paleolit:
        - paleolit dolny (ok. 2/2,5 mln lat - ok. 120 tys. lat temu)
        - paleolit środkowy (ok. 350/300 tys. - ok. 40 tys. lat temu)
        - paleolit górny (ok. 40 tys. - ok. 14 tys. lat p.n.e.)
        - paleolit późny (ok. 14 tys. lat temu - 8 tys. lat p.n.e.)
     b) mezolit (ok. 10000 - ok. 5000 p.n.e.)
     c) neolit (ok. 9000 - ok. 3400/2000 p.n.e.)
2. epoka miedzi (ok. 6000 - ok. 3400/2000 p.n.e.)
3. epoka brązu (ok. 3400 - ok. 1200/750 p.n.e.)
4. epoka żelaza (ok. 1200 p.n.e. do starożytności)
Podobnie jak cała prahistoria, tak jej części trwają różnie, zależnie od miejsca. Jak łatwo zauważyć im starszy okres, tym jest on dłuższy. Poszczególne okresy omówię w kolejnych postach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz