piątek, 20 stycznia 2012

Mitanni

zasięg Mitanni
Mitanni to starożytne państwo, leżące na granicy Syrii i Mezopotamii. Jego historia jest stosunkowo słabo poznana, ze względu na ubogie źródła historyczne i archeologiczne. Rządzone było przez dynastię wywodzącą się z ludu Hurytów. Jego stolicą było Waszuganni, które do dzisiaj nie zostało zlokalizowane.

Wybrani władcy:

  • Parshatar panował zapewne w latach 1450-1440 p.n.e. Zmusił do uznania swej zwierzchności przez władców wielu okolicznych miast-państw.
  • Szausztatar panował w latach 1440-1410 p.n.e. Kontynuował dzieło ojca. Udało mu się najechać i zmusić do uznania swej zwierzchności Asyrię i miasta północnej Syrii. 
  • Artatama I panował w latach 1410-1400 p.n.e. Poprzez ślub swej córki z faraonem Totmesem IV zawarł on sojusz z Egiptem, przeciwko Hetytom. 
  • Szuttarna II panował w latach 1400-1385 p.n.e. Za jego rządów Mitanni osiągnęło szczyt swej siły i dobrobytu. Kontynuowany był sojusz z Egiptem. Udało mu się odeprzeć atak Hetytów.
  • Tuszratta panował w latach 1380-1350 p.n.e. Za jego panowania, Hetyci trzykrotnie zaatakowali Mitanni i odebrali im wiele miast.
Po śmierci Tuszratty doszło do wojny domowej o tron. Wykorzystali to Hetyci i Asyryjczycy, którzy podzielili między siebie resztki Mitanni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz