niedziela, 8 kwietnia 2012

Wieki ciemne w Grecji

Wieki ciemne to okres w historii Grecji, trwający w latach 1100-800 r.p.n.e. Nazwa pochodzi od bardzo skromnych źródeł archeologicznych i zupełny brak - pisanych. Jest to czas wyludnienia się Grecji, zubożenie kultury materialnej i zanik kontaktów zewnętrznych.
     Po upadku cywilizacji mykeńskiej, wyszło z użycia pismo linearne B. Nie powstało na razie nic w zamian. Na ok. 1000 r.p.n.e datuje się początek epoki żelaza na terenie Grecji. Jej mieszkańcy zapoznali się z obróbką żelaza najprawdopodobniej od mieszkańców Cypru.
    Wiele miast i krain wyludniło się w wyniku ciągłych wojen. Najbardziej dotknęło to Peloponez, który został  zasiedlony przez Dorów (lud grecki, przybyłe z północy). Napór najeźdźców zmusił Achajów do ucieczki na zachodnie wybrzeża Azji Mniejszej. W efekcie Morze Egejskie stało się wewnętrznym morzem Greków. Na terenach rodzimych pozostali tylko mieszkańcy Attyki (w tym Aten) oraz niedostępnej Arkadii.

1 komentarz:

  1. na bloga trafilam szukajac oczywiscie w googlach konkretnego tematu. co prawda nie znalazlam u Ciebie nic o paleolicie dolnym w Azji (spokojnie, encyklopeie swiata dla historykow i archeologow tez nie maja prawie nic na ten temat), ale ogolnie... fajnie tu masz. informacje zgadzaja sie z tym co podaja ksiazki, a nie wikipedia. szacunek, ze robiles to tak dlugo, sam z siebie. przegladajac archwium juz mialam zapytac dlaczego odpusciles po takim czasie regularnego pisania i zobaczylam, ze nikt nie komentowal postow... wielka szkoda, bo pewnie niejeden uczen/student skorzystal z Twoich tekstow. dzieki za tego bloga! nawet jesli nie bedziesz juz nic pisal, mam nadzieje, ze szybko nie zniknie, bo bede zagladac i ogarniac zaleglosci :)

    OdpowiedzUsuń